Driving School Website Template

H Sınıfı Ehliyet

H sınıfı sürücü belgesi almak isteyenler H sınıfı Otomobil veya H sınıfı Motorsiklet ehliyetleri alabilmektedirler. Direksiyon Eğitimi ve sınavları Otomobil için alacakların engelli durumuna göre otomotik vites eğitim aracı veya özel tertibatlı eğitim aracı ile Motorsiklet kullanmak için alacakların sınavları otomotik vites veya engelli durumuna göre hazılanmış motorsiklet ile yapılmaktadır.
2918 sayılı Trafik Kanununa göre H sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18’den gün almak gerekmektedir.
Şu andaki yönetmeliğe göre en az İlkokul diploması sahibi olmak gerekli.
H sürücü belgesi ile Kendi sınıfına ait araç kullanılabilmektedir.
H sınıfı sürücü belgesi alacaklar Trafik,Araç tekniği ve İlkyardım derslerinden oluşan 60 soruluk teorik sınava ve direksiyon sınavına tabi tutulurlar “A2,B, C D, E'” sınıfı sürücü belgelerinden herhangi birisi bulunan ancak sağlık şartlarında sonradan meydana gelen değişikliklerden dolayı “H” sınıfı sürücü olur” sağlık raporu alanlar, “H” sınıfı otomobil veya motosiklet sürücü sertifikası almak üzere özel motorlu taşıt sürücü kurslarına kayıt olmaları halinde sadece direksiyon eğitimi dersine devam ederek eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara “H” sınıfı otomobil veya motosiklet sürücü sertifikası düzenlenecektir.

Top